PrSB Forum

Yaz geldi,yaz demek tatil demek,tatil de Pяร๒ ƒ๏®uм demek!OKS,ÖSS VE SBS Öğrencilerine tercih döneminde kolaylıklar diler,gönüllerindeki yere gitmelerini temenni ederiz...

AnasayfaPortalTakvimGaleriSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 

Yeni Müfredatımıza Göre 1.Dersimiz:

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir

MesajKonu: Yeni Müfredatımıza Göre 1.Dersimiz:   Cuma Haz. 29, 2007 5:41 pm

İlkyardım:Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda sağlık görevlilerince yardım sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması ya da hastanın durumunun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlkyardımcı:İlkyardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda hasta veya yaralıya yardım sağlanıncaya kadar,hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç gereçlerle ilaçsız uygulamaları yapan eğitim almış kişi veya kişilerdir.

İlkyardımın Amacı:

#1-Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak
#2-Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak
#3-Hastanın/Yaralının durumunun kötüleşmesini önlemek
#4-İyileşmeyi kolaylaştırmak

İLKYARDIMCININ TEMEL GÖREVİ:
KORUMAK
BİLDİRMEK
KURTARMAK

Koruma:Amaç olay yerinde güvenli bir çevre oluşturmaktır.Bunun için önce kendi güvenliğinizi sağlayarak olaya müdahale etmeniz gerekecektir.
Olay yerinde var olan kazanın etkilerini azaltmak yeni kazaların oluşmasını engellemek için bir takım önlemler almak gerekmektedir.
Bildirme:Olay/Kaza mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde telefon veya diğer kişiler aracılığı ile gerekli yardım kuruluşlarına bildirilmelidir.Türkiye'de ilkyardım gerektiren her durumda telefon işlemleri 112 acil telefon numarası üzerinden gerçekleştirilir.
Kurtarma (Müdahale):Olay yerinde hasta/yaralılara müdahale hızlı ancak sakin bir şekilde yapılmalıdır.Dikkat edilecek en önemli şey ilkyardım yapılacak yaralıların öncelik sırasını tespit etmektir.Bazı durumlarda aynı yaralıda dahi çeşitli tipte yaralanma bulunabileceği ve bu yaralar içerisinde de öncelik sırasının belirlenmesi gerektiğini unutmayınız.Hasta yada yaralıya müdahale ederken ilk prensibin fazla zarar vermemek olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.Yani yapılacak girişim sırasında "fayda-zarar" hesabı altın kural olarak ön planda tutulmalıdır.

Soruları buraya alayım..Sonra ödev olarak bir kaç soru vereceğim size..

Yeni Müfredatımıza Göre 1.Dersimiz:
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 212.174.140.26 Yeni acıldı 25.08.2010
» Yeni Bdw Saatleri
» de_fantastic4 yeni map..
» HypnoS-Bilişim ~ ~ Yeni açıldı.Ucuz Fiyatlara Vps Alma Şansı..Bu Fırsatı Kaçırmayın
» Lenox-Network | Orjinal 1453 Fire Drake | Exp İtem Zor | Yeni Açildi |